| Name | Aluminum Conductor Pulley |
|---|---|
| Material | Steel Wheel,nylon |
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Inner Size | 408,560, 640, 710, 800 Mm |
| Outside Dia | 508,660,750, 822, 916 Mm |
| Max Suitable Conductor | LGJ630 |
|---|---|
| Sheave Size | 822X710X110mm |
| Material | Nylon, Steel Frame |
| Rated Load | 60KN |
| Weight | 118kg |
| Name | Wall Mount Anchor Bracket |
|---|---|
| Structure | Single-side Bracket |
| Standard | Non Standard |
| Finish | Galvanised |
| Packaging Details | Exported Wooden Cases |
| Item | Plate Type Electric Cable Pulley Wheels |
|---|---|
| Size | 140*160 /160*165 |
| Weight | 4 - 5.1kg |
| Rated Load | 12 / 15 |
| Applicable Range Of Cable(mm) | Less Than 150 |
| Material | Aluminum And Nylon, Aluminum Alloy With Rubber Lined |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| User | ACSR Conductor |
| Name | Stringing Blocks |
| Sample | Available |
| Type | Skyward Stringing Block |
|---|---|
| Model | SHCN80X50A,SHCN120X58A |
| Application | Transmission Line Stringing Block |
| Sheave | Nylon Or Aluminum |
| Rated Load | 5kn And 20kn |
| Name | Aluminum Cable Pulling Pulley Block |
|---|---|
| Material | Nylon,Aluminum Alloy |
| Application | Transmission Line Works |
| Product Name | Ground Cable Roller Straight Type |
| Performance | Durable, Corrosion Resistant |
| Structure | Middle Steel Wheel,Others Nylon |
|---|---|
| Type | Overhead Cable Stringing Blocks |
| Outdiameter | 508x100mm Or 508x75mm |
| Material Of Sheaves | Nylon,Steel Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 60KN |
| Product Name | Concrete Electric Pole |
|---|---|
| Material | High Strength Aluminum Alloy |
| Application | Assemble And Erect Tower And Pole In Transmission Line Construction |
| Weight | 10.5-75KG |
| Safety Factor | 2.5K |
| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Material | High Strength Nylon, Lined With Neoprene |
| Diameter | 308,508,660,822,916mm |
| Terms | FOB,CIF,CFR |