| Name | Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | Nylon Sheave Or Steel Sheave |
| Type | Single Sheave Stringing Block |
| Size | Customized |
| Packaging Details | Exported Cartons |
| Product Name | A Shape Tubular Gin Pole |
|---|---|
| Material | High Strength Aluminum Alloy |
| Application | Assemble And Erect Tower And Pole In Transmission Line Construction |
| Type | Stringing Equipment Gin Pole |
| Usage | Lifts Light Weight Parts |
| Material | Nylon Or Aluminum Sheave |
|---|---|
| Application | Stringing Conductor |
| Rated Load | 50KN |
| Conductor | LGJ240-400 |
| Weight | 8kg |
| Sheave | Aluminum Alloy And Nylon |
|---|---|
| Type | Skyward And Hook |
| Max | 2T |
| Model Name | Stringing Blocks |
| Apply | Overhead Line |
| Name | Head Boards For Two Bundle Conductors |
|---|---|
| Item NO. | 17220-17226 |
| Model | SZ2-8 |
| Rated Load | 80-180KN |
| Sheave Width | 75-125mm |
| Name | Bolted Type Cable Grip |
|---|---|
| Application | Optical Fiber Conductor Gripper |
| Using | Protect OPGW Cable |
| Max Radial | 20mm Diameter |
| Type | OPGW |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Model | SKL-7 |
| Feature | Forged Of High Strength Aluminum Alloy With Small Size And Light Weight |
| Item No. | 13221-13229A |
| Applicable Conductor | LGJ25-LGJ1120 |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
|---|---|
| Width Of Sheaves | 75mm |
| Out Diameter | 508mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 20-60KN |
| Item No. | 13221-13229A |
|---|---|
| Rated Load | 7-80KN |
| Product Category | Come Along Clamp |
| Warranty | 1 Year |
| Max Open | 14-48mm |
| Applicable Conductor | LGJ25-LGJ1120 |
|---|---|
| Weight | 1-18KG |
| Product Name | Small Size And Light Weight Conductor Stringing Tools For Power Line Sag Adjustment |
| Product Category | Come Along Clamp |
| Model | SKL-7 |