| Model | SKL-80A |
|---|---|
| Rated Load | 80KN |
| Max.Open | 48mm |
| Weight | 18KG |
| Warranty | 1 Year |
| Model | 10211 And 10212 |
|---|---|
| Type | Double Sheave Conductor Stringing Block |
| Application | Transmission Line Stringing Blocks |
| Applicable Conductor | LGJ300-500 |
| Rated Load | 25kn |
| Product Name | Self Gripping Clamps |
|---|---|
| Structure | Parallel Jaw |
| Applicable Conductor | ACSR150~240 |
| Rate Load | 25KN |
| Warranty | 1 Year |
| Name | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | Steel And Nylon |
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Inner Size | 408,560, 640, 710, 800 Mm |
| Outside Dia | 508,660,750, 822, 916 Mm |
| Material | Aluminum And Nylon |
|---|---|
| Model | 10171-10199 |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Conductor Stringing Blocks |
| Type | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Size | 120x58mm |
| Application | Line Transmission |
| Pulley Wheel | Nylon Or Aluminum |
| Usage | Stringing |
| Max Suitable Conductor | LGJ500 |
|---|---|
| Sheave Size | 660X560X100mm |
| Option | 660X560X110mm |
| Capacity | 20kn-60kn |
| Application | Power Line |
| Name | Skyward Three Purpose Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10291-10292 |
| Model | SHCS-2L |
| Rated Load | 20KN |
| Weight | 4.1-4.7KG |
| Name | Helicopter Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10321-10329 |
| Model | SHDN508Z |
| Sheave | 1/3/5 |
| Packaging Details | Plywood Case |
| Applicable Industrial | Construction Works |
|---|---|
| Type | Opening Hoisting Block, Open,close,hook And Ring Type |
| Material | Aluminum, Aluminum Alloy With MC Nylon Wheel |
| Product Name | Hoisting Block |
| Capacity | 30-100KN |