| Material | Aluminum Or Nylon |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Block |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Single Wheel Stringing Blocks |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Rated Load | 10KN To 30KN |
| Diameter Of Cable | 10mm To 37mm |
| Weight | 1.4kg To 4.0kg |
| Max Open | 15mm To 39mm |
| Name | Cable Window Roller |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley Block |
| Material | Nylon And Alloy |
| Usage | Transmission Line |
| Weight | 20-25kg |
| Material | Aluminium Alloy |
|---|---|
| Usage | Tightening |
| Structure | Tight Wire |
| Type | Wire Clamp |
| Warranty | One Year |
| Type | Cable Pulling Pulley, Straight Type |
|---|---|
| Material | Nylon,Aluminum Alloy |
| Application | Construction Works |
| Product Name | Ground Cable Roller Straight Type |
| Performance | Durable, Corrosion Resistant |
| Name | Bundled Condutor Stringing Blocks |
|---|---|
| Load | 60KN |
| Sheave | 1,3,5,7,9 |
| Application | Power Construction |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Material | Nylon Sheave And Aluminum Sheave |
|---|---|
| Type | Double Sheave Conductor Stringing Block |
| Application | Transmission Line Stringing Blocks |
| Applicable Conductor | LGJ300-500 |
| Rated Load | 25kn |
| Applicable Industry | Construction Works |
|---|---|
| Type | Universal Stringing Block |
| Material | Aluminium Alloy Steel |
| Name | Single Hanging Universal Stringing Pulley Block |
| Rated Load | 10KN |
| Trade Term | FOB,CFR,CIF |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Blocks |
| Conductor Diameter | Up To 30mm |
| Material | Nylon Wheels |
| Application | Transmission Line |
| Product Name | Aluminum Alloy A-shape Lattice Electric Gin Pole |
|---|---|
| Model Number | GBR,LBR |
| Material | High Strength Aluminum Alloy |
| Application | Assemble And Erect Tower And Pole In Transmission Line Construction |
| Type | Stringing Equipment Gin Pole |