| Description | Overhead Cable Stringing Blocks |
|---|---|
| Sheaves Diameter | 660mm |
| Inner Sheaves Diameter | 560mm |
| Conductor Diameter | Up To 30mm |
| Capacity | 40KN,60KN |
| Product Name | Aluminium Alloy Chain Hoist |
|---|---|
| Capacity | 7.5-90KN |
| Weight | 4.7-24KG |
| Material | Aluminium Alloy Steel |
| Type | Moveable |
| Model | SKL-50 |
|---|---|
| Apply For | 500-630 LGJ |
| Name | Conductor Gripper |
| Max Open | 36mm |
| Weight | 6.6kg |
| Name | Aluminum Alloy Turnbuckle With Double Hook |
|---|---|
| Rated Load | 10-50KN |
| Material | Aluminium Alloy |
| Size | 518-1500mm |
| Handle Material | Alloy Aliminium |
| Type | Three Wheel |
|---|---|
| Material | Aluminum Wheel With Neoprene Lined |
| Name | Stringing Blocks With Neoprene Lined |
| Usage | Cable Transmission Line |
| Feature | Nylon Or Aluminum Rubber |
| Configuration | Apply To Adjusting The Sag And Tensioning The Conductor Wire In Power Lines Construction |
|---|---|
| Product Category | Come Along Clamp |
| Warranty | 1 Year |
| Item No. | 13221-13229A |
| Product Name | Small Size And Light Weight Conductor Stringing Tools For Power Line Sag Adjustment |
| Name | Aluminum Alloy Conductor Gripper |
|---|---|
| Item No. | 13221-13229A |
| Rated Load | 7-80KN |
| Applicable Conductor | LGJ25-LGJ1120 |
| Max. Open | 14-48mm |
| Name | Aluminum Alloy Insulated Conductor Gripper |
|---|---|
| Item No. | 13192-13214 |
| Rated Load | 10-30KN |
| Applicable Conductor | LGJ25-LGJ630 |
| Applicable Wire Diameter | 10-37mm |
| Application | Stringing Tools Hosting Blocks |
|---|---|
| Item | 11101 |
| Type | Pulling Conductors |
| Sheave Number | One |
| Capacity | 1 Ton |
| Material | Aluminum Or Nylon Sheave |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley |
| User | ACSR Conductor |
| Name | Large Diameter Stringing Blocks |
| Warranty | One Year |