| Material | Nylon |
|---|---|
| Brand | Suntech |
| Performance | Wear Reisistance, Durable, Corrosion Resistant,self -lubricating |
| Package | Carton Box Or As Client's Requirement |
| Packaging Details | Exported Wooden Boxes |
| Type | For Power Stringing Blocks |
|---|---|
| Usage | Large Diameter Stringing Pulley Blocks |
| Material | Nylon |
| Application | Overhead Line |
| Size | Customized |
| Diameter | 660mm |
|---|---|
| Model | SHDN |
| Name | Stringing Pulley |
| Rated Load | 20-60KN |
| Material | MC Nylon |
| Material | Nylon,Aluminum |
|---|---|
| Rated Load | 60-120KN |
| Outside Diameter | 822mm |
| Max Conductor Diameter | LGJ630 |
| Usage | Transmission Line |
| Number | 1,3,5 |
|---|---|
| Sheaves | MC Nylon |
| Item | Stringing Blocks |
| Application | Power Line |
| Suitable Conductor | ACSR720 |
| Material | Nylon,Aluminum |
|---|---|
| Rated Load | 60-120KN |
| Outside Diameter | 1160mm |
| Name | Stringing Block |
| Max Conductor Diameter | LGJ1250 |
| Name | Aluminum Conductor Pulley |
|---|---|
| Material | Steel Wheel,nylon |
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Inner Size | 408,560, 640, 710, 800 Mm |
| Outside Dia | 508,660,750, 822, 916 Mm |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Type | Stringing Blocks |
| Application | Power Line |
| Product Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 120X35MM |
| Sheaves Material | Nylon , Steel |
|---|---|
| Type | 660mm Series Large Diameter Stringing Block |
| Performance | Construction Works |
| Sheaves Size | 660*560*100mm, 660*560*110mm |
| Usage | Lifting |
| Sheave Material | Aluminum Or Nylon |
|---|---|
| Model | SHDN |
| Rated Load | 10KN |
| Type | Hook And Clevis |
| Weight | 2.4kg |