| Material | Nylon |
|---|---|
| Brand | Suntech In China |
| Sizes | Customized |
| Item | 10010 To 10060 |
| Model | 80x50 To 1160x130mm |
| Material | Aluminum Or Nylon |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Block |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Single Wheel Stringing Blocks |
| Item | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheaves |
| Sheave | 1-5 |
| Size | 508*100mm Stringing Blocks |
| Rated Load | 40KN |
| Model | 660mm |
|---|---|
| Sheaves | 1,3,5,7, |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Application | Telecom Site Construction |
| Terms | FOB,CIF,CFR |
| Outer Diameter Of Sheave | 508mm |
|---|---|
| Inner Diameter Of Sheave | 408mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
| Width Of Sheaves | 75mm Or 100mm |
| Material | Nylon Sheave And Aluminum Sheave |
|---|---|
| Type | Double Sheave Conductor Stringing Block |
| Application | Transmission Line Stringing Blocks |
| Applicable Conductor | LGJ300-500 |
| Rated Load | 25kn |
| Material | Nylon,Aluminum |
|---|---|
| Type | Hook Type |
| Usage | Transmission Line |
| Name | Pulley Block |
| Apply | Stringing Conductor |
| Item | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Application | Stringing,cable Construction |
| Sheave | 1 |
| Size | 508*100mm,408*100mm |
| Rated Load | 40KN |
| Application | Three Sheaves Stringing Blocks |
|---|---|
| Rated Load | 5KN |
| Material | Nylon Sheaves |
| Name | Cable Guide Roller |
| Weight | 2.8kg |
| Name | Three Sheaves Stringing Block |
|---|---|
| Model | SH80S |
| Rated Load | 5KN |
| Weight | 2.8KG |
| Packaging Details | Plywood Case |