| Material | Nylon Sheaves |
|---|---|
| Type | OPGW Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 660x110MM |
| Name | 508 Stringing Blocks |
|---|---|
| Suitable For | Conductor ACSR400 |
| Material | MC Nylon Sheave,rubbered Aluminum Sheave |
| Size | 508*100mm Or Others |
| Rated Load | 60KN |
| Model | 660 MM Stringing Block |
|---|---|
| Sheave | 1,3,5,7 |
| Rated Load | 60KN |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Weight | 150kg |
| Application | Pulling Acsr |
|---|---|
| Name | Large Diameter Stringing Pulley |
| Size | 822X110mm |
| Sheaves | 1,3,5,7,9 |
| Load Capacity | 30-150kn |
| Remark | Nylon Sheave |
|---|---|
| Color | Silver |
| Hook Type | Hook Plate |
| Sheaves Size | 660*560*100mm, 660*560*110mm |
| Max Conductor | LGJ1250 |
| Type | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | Aluminum , Nylon Sheaves |
| Name | Hold Down Stringing Block |
| Size | LGJ120-LGJ720 |
| Usage | Stringing Blocks |
| Item | Wire Rope Pulley Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon Material |
| Application | Overhead Line |
| Sheave | 1,3,5 |
| Size | 508*75mm,508x100mm |
| Material | MC Nylon Sheave |
|---|---|
| Type | Stringing Equipment |
| Name | Single Sheave Stringing Blocks |
| Rated Load | 20KN |
| Weight | 9.5KG |
| Name | Conductor Pulley Block |
|---|---|
| Sheaves | 1,3,5 |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Usage | Overhead Line |
| Sheave Dimension | 508X408X75mm |
| Material | Nylon And Steel |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 1040X125MM |