| Product Name | Hoisting Block |
|---|---|
| Application | Construction Works |
| Material | Aluminum Alloy With MC Nylon Wheel |
| Rated Load | 10-100KN |
| Max Rope Diameter | Dia 5.7-18.5 |
| Name | Hoisting Block |
|---|---|
| Sheave Number | 1 |
| Model | QH8-1K |
| Using | Lifting |
| Load Rated | 1T-20T |
| Item | 11101-11153 |
|---|---|
| Name | Nylon Pulley |
| Type | Open Type |
| Number | 1 |
| Rated Load | 10kn-100kn |
| Max Suitable Conductor | LGJ630 |
|---|---|
| Sheave Size | 822X710X110mm |
| Material | Nylon, Steel Frame |
| Rated Load | 60KN |
| Weight | 118kg |
| Application | Transmission Line Work |
|---|---|
| Name | Single Wheel Block |
| Frame | Galvanized Steel Frame |
| Hook Type | Hook Plate |
| Warranty | At Least One Year |
| Number | 1,3 Or 5 |
|---|---|
| Sheaves | MC Nylon |
| Usage | Stringing Line |
| Site | Overhead Line Site |
| Apply | Four Bundles Conductors |
| Name | Single Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | 10261-10274 |
| Usage | Transmission Line Skyward Stringing Blocks |
| Type | Conductor Stringing Block |
| Sheave | Nylon Or Aluminum |
| Material | MC Nylon |
|---|---|
| Sheaves | 1,3,5,7, |
| Item | Stringing Blocks |
| Application | Transmission Line |
| Suitable Conductor | ACSR720 |
| Name | Skyward Corner Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | 10281 And 10282 |
| Usage | Fixed On The Pole Arm For Conductor Pulling |
| Sample | Available |
| Sheave Material | Nylon And Aluminum |
| Name | Conductor Block |
|---|---|
| Item | 10264 |
| Usage | In Site |
| Sheave Material | Nylon |
| Capacity | 20KN |