| Structure | Middle Steel Wheel,Others Nylon |
|---|---|
| Type | Overhead Cable Stringing Blocks |
| Outdiameter | 508x100mm Or 508x75mm |
| Material Of Sheaves | Nylon,Steel Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 60KN |
| Name | Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon |
| Weight | Max 70kgs |
| Rated Load | 60KN |
| Applicable | LGJ400 |
| Material | Aluminum And Nylon |
|---|---|
| Model | 10171-10199 |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Conductor Stringing Blocks |
| Number | Five Or Customize |
|---|---|
| Sheaves | MC Nylon Or Steel Wheels |
| Usage | Stringing Line |
| Model | SHDN822 |
| Type | Stringing Blocks |
| Wheel Size | 200*60mm |
|---|---|
| Material | MC Nylon |
| Name | Single Sheave Cable Hanging Pulley |
| Rated Load | 15KN |
| Funciton | Protect Cable |
| Model | 10211 And 10212 |
|---|---|
| Type | Double Sheave Conductor Stringing Block |
| Application | Transmission Line Stringing Blocks |
| Applicable Conductor | LGJ300-500 |
| Rated Load | 25kn |
| Name | 916mm Stringing Blocks |
|---|---|
| Size | 1040X125mm |
| Material | Nylon |
| Rated Load | 50-200KN |
| Model | SHDN1040,SHSQN1040,SHWQN1040 |
| Sheave Material | MC Nylon |
|---|---|
| Applicable | Transmission Line Stringing Blocks |
| Usage | For Electric Equipment,Building Construction |
| Performance | Wear Reisistance, Durable, Corrosion Resistant,self -lubricating |
| Package | Carton Box Or As Client's Requirement |
| Application | Stringing Tools Hosting Blocks |
|---|---|
| Item | 11101 |
| Type | Pulling Conductors |
| Sheave Number | One |
| Capacity | 1 Ton |
| Description | Overhead Cable Stringing Blocks |
|---|---|
| Sheaves Diameter | 660mm |
| Inner Sheaves Diameter | 560mm |
| Conductor Diameter | Up To 30mm |
| Capacity | 40KN,60KN |