| Name | Nylon Roller Wheel For Pulley Block |
|---|---|
| Size | Customize |
| Material | USA Imported Raw Material |
| Usage | Stringing Conductor |
| Bearing | Standard |
| Type | Gounding Roller Stringing Block |
|---|---|
| Application | Transmission Line Stringing Block |
| Material | Aluminum,Nylon Sheaves |
| Name | String Block With Grounding Roller |
| Diameter Sheaves | Dia 508,660,822,916.1040,1160mm |
| Name | Block With Grounding Roller |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Sheaves | 1,3,5,7,9 |
| Trade Terms | FOB,CIF,CFR,EXW |
| Application | Transmission Line |
| Material | Nylon And Steel |
|---|---|
| Sheave Size | 822*710*110mm |
| Max Conductor | LGJ630 |
| Outside Diameter | 822mm |
| Type | Conductor Stringing Blocks |
| Name | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Middle | Cast Steel Sheave |
| Sheave | 5 |
| Size | 508*100mm |
| Rated Load | 60KN |
| Sheave Material | MC Nylon |
|---|---|
| Sheave Size | 916*800*110mm,916*800*125mm |
| Max Conductor | LGJ720 |
| Rated Load | 50-150KN |
| Sheaves Numbers | 1-5 |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Capacity | 6-12T |
| Diameter | 822mm |
| Max | LGJ630 |
| Application | Transmission Line |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 822x110MM |
| Material | Aluminum And Nylon, Aluminum Alloy With Rubber Lined |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| User | ACSR Conductor |
| Name | Stringing Blocks |
| Sample | Available |
| Material | MC Nylon Sheaves & Steel |
|---|---|
| Name | 660X100 Mm Conductor Stringing Blocks |
| Performance | Wear Reisistance, Durable, Corrosion Resistant,self -lubricating |
| Model | SHD660,SHS660,SHW660,SHDN660,ETC |
| Weight | 30-110kg |