| Material | Aluminum Or Nylon Sheave |
|---|---|
| Sheave | MC Nylon Sheave |
| Suitable For | ACSR 630 |
| Name | Stringing Pulley Block |
| Warranty | One Year |
| Name | Three Sheaves Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10266 |
| Rated Load | 5KN |
| Weight | 2.8KG |
| Warranty | 1 Year |
| Type | Cable Pulling Pulley, Straight Type |
|---|---|
| Material | Nylon,Aluminum Alloy |
| Application | Construction Works |
| Product Name | Ground Cable Roller Straight Type |
| Performance | Durable, Corrosion Resistant |
| Type | Belt Type, Cable Roller |
|---|---|
| Outline Size | 128X65X365mm |
| Material | Aluminum And Nylon, Aluminum Steel |
| Name | Double Sheave Block |
| Usage | Construction Works |
| Sheave Material | Nylon,Aluminum For Option |
|---|---|
| Model | SHD120X30 |
| Rated Load | 5KN |
| Conductor Size | LGJ25-70 |
| Weight | 1.5KG |
| Max Suitable Conductor | LGJ500 |
|---|---|
| Sheave Size | 660X560X100mm |
| Option | 660X560X110mm |
| Capacity | 20kn-60kn |
| Application | Power Line |
| Name | Hoisting Tackle |
|---|---|
| Model | QHN1x1 |
| Sheave | 1-4 |
| Rated Load | 10-100KN |
| Max Rope Diameter | 7.7-20mm |
| Name | Nylon Wheels For Stringing Blocks |
|---|---|
| Type | For Conductor Stringing Block |
| Material | MC Nylon |
| Application | Transmission Line Stringing Block |
| Dimension | 508x100mm |
| Material | Nylon Sheaves |
|---|---|
| Rated Load | 1T |
| Weight | 2.6KG |
| Name | Stringing Pulley Block |
| Warranty | 1 Year |
| Name | Stringing Block Nylon Sheave Cable Pulling Pulley |
|---|---|
| Application | Stringing Blocks |
| Wheel Material | Nylon Or Aluminum To Customize |
| Bearing | Ball Bearing Or Pin Bearing To Choose |
| Item | Side Pulley Or Middle Pulley |