| Description | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Sheaves Diameter | 660mm |
| Inner Sheaves Diameter | 560mm |
| Conductor Dia | Max 30mm |
| Capacity | 20KN-60KN |
| Material | MC Nylon |
|---|---|
| Name | Cable Roller Guide |
| Apply | For Power Construction |
| Sizes | Customized |
| Parts | Bearings |
| Material | Nylon Or Aluminum |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley Blocks |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | Stringing Pulley Block |
| Rated Load | 60 KN |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 508x75MM |
| Materials | Aluminum Or Nylon |
|---|---|
| Name | Stringing Blocks |
| Apply | Constructure Works |
| Use | Pulling Conductor |
| Weight | 25kg |
| Material | Five Sheaves Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 660 Series |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
|---|---|
| Width Of Sheaves | 75mm |
| Out Diameter | 508mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 20-60KN |
| Material | MC Nylon Sheaves |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley Blocks |
| Performance | Construction Works |
| Package | Wooden Packing, Steel Frame |
| Applicable Conductor Diameter | LGJ400 |
| Nylon Material | Aluminum And Nylon |
|---|---|
| Item | 10171-10199 |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Single Sheave Stringing Blocks |
| Name | SHDN Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Load Capacity | 40KN,60KN Or Customized |
| Model | SHDN |
| Usage | For Conductors |