| Item | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | MC Nylon |
| Application | Transmission Line |
| Sheave | 1-5 |
| Size | 508*75mm,508x100mm |
| Material | Nylon,Steel |
|---|---|
| Type | Cable Roller |
| Tube Diameter | 80-200mm |
| Usage | Stringing Cable Protection Roller |
| Name | Cable Protection Roller |
| Type | Swerve Skyward Stringing Block |
|---|---|
| Item | 10231-10222 |
| Usage | Conductor Pulling |
| Sheave Material | Nylon Or Aluminum |
| Rated Load | 5-20kn |
| Type | Round Belt |
|---|---|
| Material | Nylon With Bearings |
| Product Name | Plastic Nylon Wheels |
| Function | Cable Pulling |
| Rated Load | 500kg |
| Applicable | Aluminum Pulley Sheave Stringing Blocks |
|---|---|
| Type | Aluminum Sheave With Rubber Lined |
| Material | Aluminum,Rubber Lined |
| Performance | Durable, Corrosion Resistant |
| Size | 308*75mm And 408*80mm Or Customized |
| Product Name | Corner Cable Roller |
|---|---|
| Type | Tri-sheave Corner Cable Roller |
| Application | Construction Works |
| Usage | Suitable For Cable Corner Passing |
| Size | 0-200mm |
| Sheave Material | MC Nylon |
|---|---|
| Applicable | Transmission Line Stringing Blocks |
| Usage | For Electric Equipment,Building Construction |
| Performance | Wear Reisistance, Durable, Corrosion Resistant,self -lubricating |
| Package | Carton Box Or As Client's Requirement |
| Sheaves Width | 36-56mm |
|---|---|
| Material | Aluminum,nylon |
| Sheave Diameter | 140-180mm |
| Rated Load | 30-80kn |
| Packaging Details | Standard export package or as your requirement |
| Material | Nylon Sheave And Steel Sheave |
|---|---|
| Type | Aerial Cable Stringing Block |
| Model | Stringing Blocks |
| Max Applicable Cable | 80-200mm |
| Applicable | Transmission Line |
| Applicable Industry | Construction Works |
|---|---|
| Type | Three Purpose Stringing Block |
| Material | Aluminum And Nylon |
| Name | Special Blocks , Combined Block |
| Rated Load | 10KN |