| Material | Aluminum |
|---|---|
| Rated Load | 5-20kn |
| Sheave | One |
| Weight | 1.5-15kg |
| Warranty | One Year |
| Name | 660X110mmStringing Blocks |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave |
| Load Capacity | 20KN-190KN |
| Trade Terms | FOB,CIF,CFR,EXW |
| Application | For Conductors |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Blocks |
| Application | Transmission Line Construction |
| Wheel Number | 1,3,5,7,9 |
| Usage | Transmission Line |
| Name | MC Nylon Wheel |
|---|---|
| Usage | For Stringing Blocks |
| Material | MC Nylon |
| Bearing | Ball Or Pin |
| Size | Customized |
| Material | Nylon,Steel |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | Stringing Block |
| Size | 916X110MM |
| Name | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Wheels | Aluminum Or Nylon With Rubber |
| Application | Power Transmission |
| Usage | Constuction Works |
| Sizes | Customized |
| Name | Bundled Conductor Pulley |
|---|---|
| Sheaves | 1,3,5,7 |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Application | Stringing Line |
| Usage | Transmission Line |
| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Material | High Strength Nylon, Lined With Neoprene |
| Diameter | 308,508,660,822,916mm |
| Terms | FOB,CIF,CFR |
| Material | Aluminum Or Nylon Sheave |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley |
| User | ACSR Conductor |
| Name | Large Diameter Stringing Blocks |
| Warranty | One Year |
| Material | MC Wheel |
|---|---|
| Name | Stringing Block Pulley |
| Size | 822X110mm |
| Application | Transmission Line |
| Load Capacity | 20-190kn |