| Sheave Diameter | 200mm |
|---|---|
| Applicable Industry | Construction Works |
| Remark | Nylon Sheave |
| Outline Size | 760x120x480mm |
| Sheaves Size | 660*560*100mm, 660*560*110mm |
| Name | Large Diameter Stringing Block |
|---|---|
| Sheaves | 1,3 Or 5 |
| Material | Nylon Sheave Or Aluminum |
| Packing | Exported Standard |
| Suitable Conductor | ACSR630 |
| Model | 660mm |
|---|---|
| Sheaves | 1,3,5,7,9 |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Application | Telecom Site Construction |
| Terms | FOB,CIF,CFR |
| Name | Stringing Blocks |
|---|---|
| Size | 660X100mm |
| Wheel Number | 1,3,5,7 |
| Capacity | 20KN,40KN,60KN |
| Application | Transmission Line |
| Rate Load | 5kn-150kn |
|---|---|
| Max Conductor | LGJ1250 |
| Lifetime | One Year |
| Remark | Nylon Sheave |
| Item | 10211 And 10212 |
| Name | Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | Nylon Sheave Or Steel Sheave |
| Type | Single Sheave Stringing Block |
| Size | Customized |
| Packaging Details | Exported Cartons |
| Material | Nylon,Aluminum |
|---|---|
| Type | Stringing Blocks |
| Application | Power Line |
| Product Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 120*30-400*80mm |
| Type | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Size | 120x58mm |
| Application | Line Transmission |
| Pulley Wheel | Nylon Or Aluminum |
| Usage | Stringing |
| Outline Size | 760x120x480mm |
|---|---|
| Applicable Industry | Construction Works |
| Bend Radius | R570 |
| Remark | Nylon Sheave |
| Rate Load | 5kn-150kn |
| Material | Steel, Nylon Sheave |
|---|---|
| Item | 10291,10292 |
| Performance | Skyward Purpose Stringing Block |
| Usage | Stringing Overhead Line |
| Rated Load | 20KN |