| Type | 916 Mm Series |
|---|---|
| Material | MC Nylon |
| Usage | 4 Bundles Conductors |
| Sheave | 1,3,5 |
| Sheave Material | Nylon Or Aluminum |
| Material | MC Nylon, Cast-steel Sheave |
|---|---|
| Item | Overhead Line Stringing Pulley |
| Name | Stringing Blocks |
| Conductor | Rubber Lined Aluminum Sheave |
| Size | SHD660 |
| Used | Large Diameter Block |
|---|---|
| Size | Customized |
| Rated Load | 60KN |
| Material | MC Wheel |
| Item | Nylon Wheels For Stringing Block |
| Name | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | Steel And Nylon |
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Inner Size | 408,560, 640, 710, 800 Mm |
| Outside Dia | 508,660,750, 822, 916 Mm |
| Name | Hang Conductor Pulley Stringing Blocks |
|---|---|
| Type | Stringing Block |
| Material | Nylon,Aluminum |
| Item | 12181,12182 |
| Sheave | Aluminum Or Nylon |
| Trade Term | FOB,CFR,CIF |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Blocks |
| Conductor Diameter | Up To 30mm |
| Material | Nylon Wheels |
| Application | Transmission Line |
| Item No | 10231-10222 |
|---|---|
| Rate Load | 5kn-150kn |
| Color | Silver |
| Lifetime | One Year |
| Hook Type | Hook Plate |
| Sheave | Aluminum Alloy And Nylon |
|---|---|
| Type | Skyward And Hook |
| Max | 2T |
| Model Name | Stringing Blocks |
| Apply | Overhead Line |
| Item | Stringing Blocks |
|---|---|
| Sheave Size | 1040*900*125mm |
| Material | Nylon,Aluminum |
| Rated Load | 50-200KN |
| Model | SHDN1040,SHSQN1040,SHWQN1040 |
| Name | Cable Roller |
|---|---|
| Usage | Cable Pulling Tools |
| Material | Aluminum Wheel Or Nylon Wheel |
| Item | Underground Pulling Equipment |
| Max Through | 130-200mm |