| Sheave Material | Aluminum Or Nylon |
|---|---|
| Model | SHCN-2 |
| Rated Load | 20KN |
| Width Size | 120X60mm |
| Weight | 2.5kg |
| Feature | Flame-Retardant, Anti-Static |
|---|---|
| Surface Treatment | Oxygenation |
| Rated Load | 10kn |
| Fluctuating Stroke (mm) | 65 |
| Specification | Nylon Or Aluminum |
| Type | Clevis Or Hook |
|---|---|
| Wheel Material | Nylon |
| Sheave Size | 120*30 |
| Usage | Overhead Line Stringing Blocks |
| Weight | 2.1KG |
| Name | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Sheave Material | MC Nylon |
| Frame | Steel Tube |
| Rated Load | 20KN-100KN |
| Apply | Constructure Site |
| Name | Skyward Corner Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | 10281 |
| Usage | Fixed On The Pole Arm For Conductor Pulling |
| Sample | Available |
| Sheave Material | Nylon And Aluminum |
| Model | SHND 400*80 |
|---|---|
| Usage | Bundled Conductors |
| Approved | ISO |
| Application | Conductor Stringing Tools |
| Sheave Size | Customized |
| Material | Nylon Or Aluminum Sheave |
|---|---|
| Item | 10261-10274 |
| Usage | Transmission Line Skyward Stringing Blocks |
| Type | Conductor Stringing Block |
| Sheave Size | 80*50mm,160*40mm,120*58mm |
| Item | 17261 |
|---|---|
| Diameter Of Sheave | 55mm |
| Material Of Sheaves | Aluminum Or Nylon |
| Conductor Diameter Passing | 25mm |
| Rated Load | 1KN |
| Product Name | Cable Pulling Rollers |
|---|---|
| Type | Belt Type Stringing Blocks |
| Application | Transmission Line |
| Material | Iron With Zinc Plated |
| Tube Diameter | 80-150mm |
| Color | Silver |
|---|---|
| Bend Radius | R570 |
| Sheave Diameter | 200mm |
| Lifetime | One Year |
| Hook Type | Hook Plate |