| Name | 750MM STRINGING BLOCKS |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave |
| Block | Transmission Line Stringing Block |
| Usage | Construction Works |
| Capacity | 20KN-150KN |
| Features | Hook Type, 1,2,3 Sheaves |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Line Construction |
| Rated Load | 20KN |
| Weight | Light |
| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Size | Single 508mm |
| Load Capacity | 20KN-190KN |
| Trade Terms | FOB,CIF,CFR,EXW |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Name | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | Transmission Line Stringing Blocks |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Usage | Construction Works |
| Size | 660X110MM Or 660X100MM |
| Product Name | Pulley Wheels For Stringing Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave |
| Diameter | 508mm |
| Width | 75 Or 100mm |
| Usage | For Stringing Block |
| Name | Bundled Condutor Stringing Blocks |
|---|---|
| Load | 60KN |
| Sheave | 1,3,5,7,9 |
| Application | Power Construction |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Type | Three Wheel |
|---|---|
| Material | Aluminum Wheel With Neoprene Lined |
| Name | Stringing Blocks With Neoprene Lined |
| Usage | Cable Transmission Line |
| Feature | Nylon Or Aluminum Rubber |
| Name | MC Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | SHDN |
| Feature | Stringing Pulley |
| Load Capacity | 20KN,40KN,60KN Or Customized |
| Application | Stringing Tools |
| Product Name | Ground Roller |
|---|---|
| Material | Nylon, Aluminum To Choose Too |
| Wheels | 3 |
| Using | Cable Pulling |
| Load | 10kn |
| Name | Cable Window Roller |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley Block |
| Material | Nylon And Alloy |
| Usage | Transmission Line |
| Weight | 20-25kg |