| Name | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Sheave | 1,3,5 |
| Application | Stringing Pullely |
| Rated Load | 40KN |
| Material | Nylon Sheave Or Aluminum |
| Name | Conductor Block Pulley |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheaves And Aluminum Sheaves |
| Use | For Power Trasmission Line |
| Sheave Numbers | 1,3,5,7 |
| Item | Stringing Blocks |
| Name | Four Sheaves Combined Block |
|---|---|
| Item No. | 20141 |
| Model | SHZHD10 |
| Rated Load | 10KN |
| Bend Radius | R570 |
| Material | Nylon Sheave Or Steel Sheave |
|---|---|
| Type | Aerial Cable Stringing Block |
| Usage | Stringing Blocks |
| Max Applicable Cable | 80-200mm |
| Applicable | Transmission Line |
| Name | Stringing Roller |
|---|---|
| Feature | Light |
| Load | 50kn |
| Weight | 2.7-12.5kg |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Application | Stringing Block For Pilot |
|---|---|
| Diameter Of Sheaves | Dia 508,660,750,822,916mm |
| Material | Aluminum And Nylon |
| Name | Helicopter Stringing Block |
| Rated Load | 10KN |
| Sizes | 660mm Diameter |
|---|---|
| Model | SHDN660 |
| Sheaves | 1,3 Or 5 |
| Rated Load | 20-60KN |
| Material | MC Nylon |
| Material | Nylon Or Aluminum |
|---|---|
| Type | Stringing Blocks |
| Product Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 120X30MM |
| Rated Load | 5KN |
| Name | Hold Down Wire Block |
|---|---|
| Item No. | 10241-10244C |
| Applicable Conductor | LGJ120-LGJ720 |
| Rated Load | 10-40KN |
| Weight | 13-55KG |
| Hook Type | Hook Plate |
|---|---|
| Color | Silver |
| Bend Radius | R570 |
| Shaeve Material | Nylon / Aluminium |
| Item No | 10231-10222 |