| Product Name | Hoisting Pulling Block |
|---|---|
| Material | Steel |
| Dia | 11-18.5mm |
| Weight | 18kg |
| Type | Hook Type |
| Sheaves Material | Nylon , Steel |
|---|---|
| Type | 660mm Series Large Diameter Stringing Block |
| Performance | Construction Works |
| Sheaves Size | 660*560*100mm, 660*560*110mm |
| Usage | Lifting |
| Type | For Power Stringing Blocks |
|---|---|
| Usage | Large Diameter Stringing Pulley Blocks |
| Material | Nylon |
| Application | Overhead Line |
| Size | Customized |
| Application | Construction Works |
|---|---|
| Model | Hoist Tackles, Hoist Block |
| Material | Casting Steel |
| Product Name | Casting Steel Sheave Lifting Pulley Blocks Steel Hoisting Block |
| Sheaves | 1-4 |
| Product Name | Hoisting Block With Nylon Sheaves |
|---|---|
| Material | Aluminum And Nylon, Aluminum Alloy With MC Nylon Wheel |
| Rated Load | 10-100KN |
| Weight | 1.8-13.2kg |
| Numbers Of Sheaves | 1-3 |
| Sheave Material | MC Nylon |
|---|---|
| Applicable | Transmission Line Stringing Blocks |
| Usage | For Electric Equipment,Building Construction |
| Performance | Wear Reisistance, Durable, Corrosion Resistant,self -lubricating |
| Package | Carton Box Or As Client's Requirement |
| Product Name | Underground Cable Pulling MC Nylon Cable Roller |
|---|---|
| Brand | Suntech Power |
| Application | To Protect Cables |
| Usage | In Site |
| Sizes | Customize |
| Name | Hold Down Wire Block |
|---|---|
| Item No. | 10241-10244C |
| Applicable Conductor | LGJ120-LGJ720 |
| Rated Load | 10-40KN |
| Weight | 13-55KG |
| Name | Hoisting Tackle |
|---|---|
| Model | QH |
| Rated Load | 10-200KN |
| Max Diameter | 5.7-20mm |
| Weight | 3-50KG |
| Name | Chain Type Handle Hoist |
|---|---|
| Item No. | 14201-14245 |
| Rated Load | 5-90KN |
| Minimum Distance Between Hooks | 260-700mm |
| Standard Lifting Height | 1.5M |