| Product Name | Chain Type Handle Hoist Tackle Block |
|---|---|
| Rated Load | 5-90KN |
| Type | Chain Hoist |
| Feature | Safety Factor More Than Three Times |
| Weight | 4.2-47kg |
| Type | Steel Sheave, Hoisting Tackle |
|---|---|
| Application | Electrical Power Construction |
| Name | Hoisting Block With Steel Sheave |
| Capcaity | 10-200KN |
| Weight | 2.8-50kg |
| Weight | 3.4kg |
|---|---|
| Rated Load | 30kn |
| Material | Steel |
| Using | Erecting Device |
| Item | Lifting Tools |
| Material | Nylon , Steel Frame |
|---|---|
| Name | Pulley Conductor Block |
| Use | Construction Works |
| Apply | Pulling Coductor In Site |
| Size | 660X100,660X110 Or Customized |
| Name | Hoisting Point Block |
|---|---|
| Item No. | 12131/12132 |
| Rated Load | 50/80KN |
| Sheave Diameter | 160/190mm |
| Sheave Width | 36-42mm |
| Type | Round Eye Type |
|---|---|
| Load Capacity | 3T |
| Function | Lifting |
| Material | Steel |
| Weight | 6.5kg |
| Name | Hoisting Tackle |
|---|---|
| Apply | In Overhead Line Site |
| Type | Hook Type |
| Weight | 1.8kg-15kg |
| Number Of Sheaves | 1-5 Wheels |
| Product Name | Hoisting Pulling Block |
|---|---|
| Material | Steel |
| Dia | 11-18.5mm |
| Weight | 18kg |
| Type | Hook Type |
| Type | For Power Stringing Blocks |
|---|---|
| Usage | Large Diameter Stringing Pulley Blocks |
| Material | Nylon |
| Application | Overhead Line |
| Size | Customized |
| Name | Earth Wire Stringing Block |
|---|---|
| Type | Grouding Wire Stringing Block |
| Applicable Steel Strand | GJ35-GJ150 |
| Rated Load | 5-20KN |
| Material | Nylon Sheave Or Steel Sheave |