| Name | Aluminum Pulley Sheave |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Performance | Durable, Corrosion Resistant |
| Size | 80-1160mm |
| Weight | 0.4-50kg |
| Features | With Bearing |
|---|---|
| Product Name | Cable Roller Wheels |
| Application | Pulling Wires |
| Usage | Gound Construction |
| Sizes | 180*200mm |
| Name | Hoisting Point Block |
|---|---|
| Item No. | 12131-12132 |
| Model | QHD-50-QHD-80 |
| Rated Load | 50-80KN |
| Sheave Diameter | 160-190mm |
| Name | Hoisting Point Block |
|---|---|
| Item No. | 12131-12132 |
| Model | QHD-50 |
| Rated Load | 50-80KN |
| Diameter | 160-190mm |
| Product Name | Wire Rope Pulling Hoist |
|---|---|
| Power Source | Lever |
| Usage | Manual Lift |
| Sling Type | Wire Rope |
| Material | Aluminum Alloy Steel |
| Application | Electric Power Construction |
|---|---|
| Type | Steel Sheave, Hoisting Tackle |
| Material | Steel |
| Product Name | Hoisting Block With Steel Sheave |
| Rated Load | 10-200KN |
| Name | Four Sheaves Combined Block |
|---|---|
| Item No. | 20141 |
| Model | SHZHD10 |
| Rated Load | 10KN |
| Bend Radius | R570 |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Brand | Suntech In China |
| Sizes | Customized |
| Item | 10010 To 10060 |
| Model | 80x50 To 1160x130mm |
| Name | Helicopter Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10321-10329 |
| Model | SHDN508Z |
| Sheaves | 1/3/5 |
| Packaging Details | Plywood Case |
| Usage | Transmission Lines |
|---|---|
| Type | Opening Hoisting Block |
| Material | Aluminum Alloy |
| Product Name | Hoisting Pulley Block |
| Capacity | 3-10 Ton |