| Material | MC Nylon Sheave |
|---|---|
| Type | Stringing Equipment |
| Name | Single Sheave Stringing Blocks |
| Rated Load | 20KN |
| Weight | 9.5KG |
| Name | 660X110mmStringing Blocks |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave |
| Load Capacity | 20KN-190KN |
| Trade Terms | FOB,CIF,CFR,EXW |
| Application | For Conductors |
| Name | Nylon Wheels For Stringing Blocks |
|---|---|
| Type | For Conductor Stringing Block |
| Material | MC Nylon |
| Application | Transmission Line Stringing Block |
| Dimension | 508x100mm |
| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Material | High Strength Nylon, Lined With Neoprene |
| Diameter | 308,508,660,822,916mm |
| Terms | FOB,CIF,CFR |
| Product Name | Bundled Conductor Pulley Block |
|---|---|
| Diameter | 508,660,822 |
| Material | MC Nylon |
| Wheel Number | 1,3,5,7,9 |
| Application | Transmission Line |
| Material | MC Wheel |
|---|---|
| Name | Stringing Block Pulley |
| Size | 822X110mm |
| Application | Transmission Line |
| Load Capacity | 20-190kn |
| Name | MC Nylon Wheel |
|---|---|
| Usage | For Stringing Blocks |
| Material | MC Nylon |
| Bearing | Ball Or Pin |
| Size | Customized |
| Type | Clevis Or Hook |
|---|---|
| Wheel Material | Nylon |
| Sheave Size | 120*30 |
| Usage | Overhead Line Stringing Blocks |
| Weight | 2.1KG |
| Name | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Wheels | Aluminum Or Nylon With Rubber |
| Application | Power Transmission |
| Usage | Constuction Works |
| Sizes | Customized |
| Material | Aluminum Or Nylon Sheave |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley |
| User | ACSR Conductor |
| Name | Large Diameter Stringing Blocks |
| Warranty | One Year |