| Name | Stringing Block Nylon Sheave Cable Pulling Pulley |
|---|---|
| Application | Stringing Blocks |
| Wheel Material | Nylon Or Aluminum To Customize |
| Bearing | Ball Bearing Or Pin Bearing To Choose |
| Item | Side Pulley Or Middle Pulley |
| Material | Aluminum And Nylon |
|---|---|
| Name | Cable Pulling Roller |
| Range | 150mm |
| Structure | Steel Frame Supportor |
| Weight | 3.3-8.5kg |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Name | Ground Roller |
| Range | Less Than 150mm |
| Structure | Steel Pipe Support |
| Warranty | 1 Year At Least |
| Model | SHND 400*80 |
|---|---|
| Usage | Bundled Conductors |
| Approved | ISO |
| Application | Conductor Stringing Tools |
| Sheave Size | Customized |
| Roller Material | Nylon |
|---|---|
| Product Name | Wire Pulling Roller |
| Cable Range | Less Than 150mm |
| Frame Structure | Steel Pipe |
| Usage | Undergound Cable Pulling |
| Material | Nylon Or Aluminum |
|---|---|
| Type | Stringing Blocks |
| Product Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 120X30MM |
| Rated Load | 5KN |
| Nylon Material | Aluminum And Nylon |
|---|---|
| Item | 10171-10199 |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Single Sheave Stringing Blocks |
| Structure | Middle Steel Wheel,Others Nylon |
|---|---|
| Type | Overhead Cable Stringing Blocks |
| Outdiameter | 508x100mm Or 508x75mm |
| Material Of Sheaves | Nylon,Steel Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 60KN |
| Description | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Sheaves Diameter | 660mm |
| Inner Sheaves Diameter | 560mm |
| Conductor Dia | Max 30mm |
| Capacity | 20KN-60KN |
| Material | Aluminum And Nylon, Aluminum Alloy With Rubber Lined |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| User | ACSR Conductor |
| Name | Stringing Blocks |
| Sample | Available |