| Sheave Material | Aluminum |
|---|---|
| Model | SHD |
| Rated Load | 5-20KN |
| Sheave | Single |
| Weight | 1.5-15KG |
| Type | Skyward Stringing Block |
|---|---|
| Model | SHCN80X50A,SHCN120X58A |
| Application | Transmission Line Stringing Block |
| Sheave | Nylon Or Aluminum |
| Rated Load | 5kn And 20kn |
| Material | Nylon Or Aluminum Sheave |
|---|---|
| Application | Stringing Conductor |
| Rated Load | 50KN |
| Conductor | LGJ240-400 |
| Weight | 8kg |
| Item No. | 10295 |
|---|---|
| Sheave Diameter | 178x76 |
| Rated Load | 10KN |
| Weight | 4.3KG |
| Height | 95-159mm |