| Name | Vertical Type Cable Reel Stand |
|---|---|
| Item No. | 15131-15135 |
| Model | SIW-1-SIW-7A |
| Diameter | 500-1500mm |
| Rated Load | 10-70KN |
| Type | Three Wheel |
|---|---|
| Material | Aluminum Wheel With Neoprene Lined |
| Name | Stringing Blocks With Neoprene Lined |
| Usage | Cable Transmission Line |
| Feature | Nylon Or Aluminum Rubber |
| Description | Overhead Cable Stringing Blocks |
|---|---|
| Sheaves Diameter | 660mm |
| Inner Sheaves Diameter | 560mm |
| Conductor Diameter | Up To 30mm |
| Capacity | 40KN,60KN |
| Type | Steel Sheave, Hoisting Tackle |
|---|---|
| Application | Electrical Power Construction |
| Name | Hoisting Block With Steel Sheave |
| Capcaity | 10-200KN |
| Weight | 2.8-50kg |
| Weight | 3.4kg |
|---|---|
| Rated Load | 30KN |
| Material | Steel |
| Application | Erecting Device |
| Usage | Pole Or Device Or Line |
| Model | 10211 And 10212 |
|---|---|
| Type | Double Sheave Conductor Stringing Block |
| Application | Transmission Line Stringing Blocks |
| Applicable Conductor | LGJ300-500 |
| Rated Load | 25kn |
| Name | MC Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | SHDN |
| Feature | Stringing Pulley |
| Load Capacity | 20KN,40KN,60KN Or Customized |
| Application | Stringing Tools |
| Name | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Sheave | 1,3,5 |
| Application | Stringing Pullely |
| Rated Load | 40KN |
| Material | Nylon Sheave Or Aluminum |
| Type | 916 Mm Series |
|---|---|
| Material | MC Nylon |
| Usage | 4 Bundles Conductors |
| Sheave | 1,3,5 |
| Sheave Material | Nylon Or Aluminum |
| Outer Diameter Of Sheave | 508mm |
|---|---|
| Inner Diameter Of Sheave | 408mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
| Width Of Sheaves | 75mm Or 100mm |