| Size | 408*80mm Stringing Block |
|---|---|
| Product Name | Triple Pulley Block |
| Width | 80mm Or Customize |
| Capacity | 40KN |
| Warranty | One Year |
| Materials | Aluminum With Rubber Lined |
|---|---|
| Product Name | Pulley Block |
| Weight | 5kg For One Sheave |
| Application | Power Line |
| Service | Good After-sales Service |
| Name | Aluminum Conductor Pulley |
|---|---|
| Material | Steel Wheel,nylon |
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Inner Size | 408,560, 640, 710, 800 Mm |
| Outside Dia | 508,660,750, 822, 916 Mm |
| Max Suitable Conductor | LGJ630 |
|---|---|
| Sheave Size | 822X710X110mm |
| Material | Nylon, Steel Frame |
| Rated Load | 60KN |
| Weight | 118kg |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
|---|---|
| Width Of Sheaves | 75mm |
| Out Diameter | 508mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 20-60KN |
| Material | Aluminum Or Nylon |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Block |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Single Wheel Stringing Blocks |
| Model | SHWN508D |
|---|---|
| Size | 508*75mm |
| Type | Stringing Block |
| Sheave | 1,3 ,5 |
| Use | Reducing The Current |
| Material | Aluminum And Nylon |
|---|---|
| Model | 10171-10199 |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Conductor Stringing Blocks |
| Name | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | Steel And Nylon |
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Inner Size | 408,560, 640, 710, 800 Mm |
| Outside Dia | 508,660,750, 822, 916 Mm |
| Number | Five Or Customize |
|---|---|
| Sheaves | MC Nylon Or Steel Wheels |
| Usage | Stringing Line |
| Model | SHDN822 |
| Type | Stringing Blocks |