| Material | Nylon |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Blocks |
| Application | Transmission Line Construction |
| Wheel Number | 1,3,5,7,9 |
| Usage | Transmission Line |
| Name | Bundled Condutor Stringing Blocks |
|---|---|
| Load | 60KN |
| Sheave | 1,3,5,7,9 |
| Application | Power Construction |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Material | Steel, Nylon Sheave |
|---|---|
| Item | 10291,10292 |
| Performance | Skyward Purpose Stringing Block |
| Usage | Stringing Overhead Line |
| Rated Load | 20KN |
| Name | Lifting Block |
|---|---|
| Feature | Heavy Duty |
| Type | Open Type Or Others |
| Material | Steel |
| Load Rated | 100KN |
| Material | MC Nylon Sheaves & Steel |
|---|---|
| Name | 660X100 Mm Conductor Stringing Blocks |
| Performance | Wear Reisistance, Durable, Corrosion Resistant,self -lubricating |
| Model | SHD660,SHS660,SHW660,SHDN660,ETC |
| Weight | 30-110kg |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Rated Load | 5-20kn |
| Sheave | One |
| Weight | 1.5-15kg |
| Warranty | One Year |
| Name | Rope Reel And Stand |
|---|---|
| Item No. | 15111-15116 |
| Model | SE-1-SE-6 |
| Reel Stand Dimension | 480x220x340mm |
| Weight Reel | 13-59KG |
| Model | Aluminum Hoisting Block With Nylon Sheave |
|---|---|
| Material | Aluminum Or Nylon |
| Capacity | 10-100KN |
| Max Rope Diameter | 5.7-18.5 Mm |
| Weight | 1.5-13.2kg |
| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Size | Single 508mm |
| Load Capacity | 20KN-190KN |
| Trade Terms | FOB,CIF,CFR,EXW |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Name | 750MM STRINGING BLOCKS |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave |
| Block | Transmission Line Stringing Block |
| Usage | Construction Works |
| Capacity | 20KN-150KN |