| Outer Diameter Of Sheave | 508mm |
|---|---|
| Inner Diameter Of Sheave | 408mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
| Width Of Sheaves | 75mm Or 100mm |
| Material | Nylon Or Aluminum Sheave |
|---|---|
| Application | Stringing Conductor |
| Rated Load | 50KN |
| Conductor | LGJ240-400 |
| Weight | 8kg |
| Description | Overhead Cable Stringing Blocks |
|---|---|
| Sheaves Diameter | 660mm |
| Inner Sheaves Diameter | 560mm |
| Conductor Diameter | Up To 30mm |
| Capacity | 40KN,60KN |
| Product Name | Hoisting Block With Nylon Sheaves |
|---|---|
| Material | Aluminum And Nylon, Aluminum Alloy With MC Nylon Wheel |
| Rated Load | 10-100KN |
| Weight | 1.8-13.2kg |
| Numbers Of Sheaves | 1-3 |
| Material | Aluminum Or Nylon |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Block |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Single Wheel Stringing Blocks |
| Name | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | Steel And Nylon |
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Inner Size | 408,560, 640, 710, 800 Mm |
| Outside Dia | 508,660,750, 822, 916 Mm |
| Trade Term | FOB,CFR,CIF |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Blocks |
| Conductor Diameter | Up To 30mm |
| Material | Nylon Wheels |
| Application | Transmission Line |
| Structure | Middle Steel Wheel,Others Nylon |
|---|---|
| Type | Overhead Cable Stringing Blocks |
| Outdiameter | 508x100mm Or 508x75mm |
| Material Of Sheaves | Nylon,Steel Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 60KN |
| Material | Aluminum Or Nylon Sheave |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley |
| User | ACSR Conductor |
| Name | Large Diameter Stringing Blocks |
| Warranty | One Year |
| Name | Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | Nylon Sheave Or Steel Sheave |
| Type | Single Sheave Stringing Block |
| Size | Customized |
| Packaging Details | Exported Cartons |