| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Conductor Diameter | Up To 30 Mm |
| Material | Nylon |
| Application | Power Transmission |
| Usage | Construction Works |
| Description | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Sheaves Diameter | 660mm |
| Inner Sheaves Diameter | 560mm |
| Conductor Dia | Max 30mm |
| Capacity | 20KN-60KN |
| Name | Bundled Condutor Stringing Blocks |
|---|---|
| Load | 60KN |
| Sheave | 1,3,5,7,9 |
| Application | Power Construction |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Model | 508X75mm Conductor Block |
|---|---|
| Name | Single Stringing Blocks |
| Width | 75mm Or 100mm |
| Diameter | Up To 25mm |
| Application | Transmission Line |
| Nylon Material | Aluminum And Nylon |
|---|---|
| Item | 10171-10199 |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Single Sheave Stringing Blocks |
| Application | Construction Works |
|---|---|
| Model | Hoist Tackles, Hoist Block |
| Material | Casting Steel |
| Product Name | Casting Steel Sheave Lifting Pulley Blocks Steel Hoisting Block |
| Sheaves | 1-4 |
| Type | Cable Pulling Pulley, Straight Type |
|---|---|
| Material | Nylon,Aluminum Alloy |
| Application | Construction Works |
| Product Name | Ground Cable Roller Straight Type |
| Performance | Durable, Corrosion Resistant |
| Name | Hook Type Grounding Block |
|---|---|
| Item No. | 12111-12112 |
| Bottom Diameter | 60/75mm |
| Sheave Material | Aluminum Alloy/ Steel |
| Weight | 4.5/5KG |
| Name | Ratchet Lever Hoist |
|---|---|
| Item No. | 14171A-14174A |
| Model | SJJS-1A-SJJS-4A |
| Rated Load | 10-40KN |
| Weight | 2-6.3KG |
| Applicable Industrial | Construction Works |
|---|---|
| Type | Opening Hoisting Block, Open,close,hook And Ring Type |
| Material | Aluminum, Aluminum Alloy With MC Nylon Wheel |
| Product Name | Hoisting Block |
| Capacity | 30-100KN |