| Model | 10211 And 10212 |
|---|---|
| Type | Double Sheave Conductor Stringing Block |
| Application | Transmission Line Stringing Blocks |
| Applicable Conductor | LGJ300-500 |
| Rated Load | 25kn |
| Application | Construction Works |
|---|---|
| Material | Aluminum And Nylon |
| Name | Grounding Stringing Block |
| Applicable Conductor | Conductor Or Steel Wire Rope Dia 6-28 |
| Bottom Diameter | Dia 60-75 |
| Model | Aluminum Hoisting Block With Nylon Sheave |
|---|---|
| Material | Aluminum Or Nylon |
| Capacity | 10-100KN |
| Max Rope Diameter | 5.7-18.5 Mm |
| Weight | 1.5-13.2kg |
| Application | Stringing Tools Hosting Blocks |
|---|---|
| Item | 11101 |
| Type | Pulling Conductors |
| Sheave Number | One |
| Capacity | 1 Ton |
| Sheave | Aluminum Alloy And Nylon |
|---|---|
| Type | Skyward And Hook |
| Max | 2T |
| Model Name | Stringing Blocks |
| Apply | Overhead Line |
| NAME | ALUMINUM PULLEY BLOCK |
|---|---|
| ITEM | HOISTING TACKLE |
| LOAD | 2 TON |
| MATERIAL | ALUMINUM SHEAVE |
| WEIGHT | 2.9KG |
| Product Name | Nylon Sheave Pulley Blocks |
|---|---|
| Item | Nylon Pulley |
| Type | Open Type |
| Number | 1 |
| Capacity | 10KN |
| Max Suitable Conductor | LGJ500 |
|---|---|
| Sheave Size | 660X560X100mm |
| Option | 660X560X110mm |
| Capacity | 20kn-60kn |
| Application | Power Line |
| Name | Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Diameter Of Wheels | 660 |
| Number | 1,3,5,7 |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Application | Power Transmission |
| Name | Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Outer Diameter | 508mm |
| Inner Diameter | 408mm |
| Width Of Wheels | 75mm Or 100mm |
| Usage | Transmission Line |