| Type | Skyward Stringing Block |
|---|---|
| Model | SHCN80X50A,SHCN120X58A |
| Application | Transmission Line Stringing Block |
| Sheave | Nylon Or Aluminum |
| Rated Load | 5kn And 20kn |
| Model | 660mm |
|---|---|
| Sheaves | 1,3,5,7, |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Application | Telecom Site Construction |
| Terms | FOB,CIF,CFR |
| Type | Three Wheel |
|---|---|
| Material | Aluminum Wheel With Neoprene Lined |
| Name | Stringing Blocks With Neoprene Lined |
| Usage | Cable Transmission Line |
| Feature | Nylon Or Aluminum Rubber |
| Material | Nylon Sheave And Aluminum Sheave |
|---|---|
| Type | Double Sheave Conductor Stringing Block |
| Application | Transmission Line Stringing Blocks |
| Applicable Conductor | LGJ300-500 |
| Rated Load | 25kn |
| Material | Aluminum And Nylon, Aluminum Alloy With Rubber Lined |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| User | ACSR Conductor |
| Name | Stringing Blocks |
| Sample | Available |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
|---|---|
| Width Of Sheaves | 75mm |
| Out Diameter | 508mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 20-60KN |
| Name | 508 Series Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10101-10108 |
| Model | SHD508 |
| Sheave | 1-5 |
| Rated Load | 20-60KN |
| Name | Aluminum Conductor Pulley |
|---|---|
| Material | Steel Wheel,nylon |
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Inner Size | 408,560, 640, 710, 800 Mm |
| Outside Dia | 508,660,750, 822, 916 Mm |
| Type | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Size | 120x58mm |
| Application | Line Transmission |
| Pulley Wheel | Nylon Or Aluminum |
| Usage | Stringing |
| Max Suitable Conductor | LGJ630 |
|---|---|
| Sheave Size | 822X710X110mm |
| Material | Nylon, Steel Frame |
| Rated Load | 60KN |
| Weight | 118kg |