| Type | Aluminum Sheave Pulley Block |
|---|---|
| Application | Power Construction |
| Name | Hoisting Block With Steel Sheave |
| Capcaity | 10-100KN |
| Weight | 1.8-13.2kg |
| Name | Head Board For Three Bundle Conductors |
|---|---|
| Item No. | 17228-17230 |
| Model | SZ3A-10 |
| Rated Load | 100-180KN |
| Applicable Stringing Block Sheave Width | 100-110mm |
| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Material | High Strength Nylon, Lined With Neoprene |
| Diameter | 308,508,660,822,916mm |
| Terms | FOB,CIF,CFR |
| Material | Aluminum And Nylon |
|---|---|
| Model | 10171-10199 |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Conductor Stringing Blocks |
| Product Name | Hoisting Block |
|---|---|
| Application | Construction Works |
| Material | Aluminum Alloy With MC Nylon Wheel |
| Rated Load | 10-100KN |
| Max Rope Diameter | Dia 5.7-18.5 |
| Applicable Industry | Construction Works |
|---|---|
| Type | Universal Stringing Block |
| Material | Aluminium Alloy Steel |
| Name | Single Hanging Universal Stringing Pulley Block |
| Rated Load | 10KN |
| Name | Tandem Sheave Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10211-10212 |
| Model | SHR-2.5 |
| Rated Load | 25KN |
| Weight | 11-9.5KG |
| Name | 822 Series Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10141-10148 |
| Model | SHDN822 |
| Sheave | 1/3/5/7/9 |
| Rated Load | 30-150KN |
| Name | 660 Series Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10121-10128 |
| Model | SHD660 |
| Sheave | 1/3/5 |
| Rated Load | 20-60KN |
| Name | 660 Series Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10121-10128 |
| Model | SHD660-SHWQN660 |
| Sheave | 1/3/5 |
| Rated Load | 20-60KN |