| Sheave Material | MC Nylon |
|---|---|
| Sheave Size | 916*800*110mm,916*800*125mm |
| Max Conductor | LGJ720 |
| Rated Load | 50-150KN |
| Sheaves Numbers | 1-5 |
| Material | Nylon And Steel |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 1040X125MM |
| Size | 508,660,822 And 916mm |
|---|---|
| Item | String Block With Grounding Roller |
| Wheels | 1,3,5,7 |
| Application | Transmission Line |
| Usage | Construct Works |
| Item No. | 17220 |
|---|---|
| Model | SZ2-8 |
| Rated Load | 80KN |
| Applicable Sheave Width | 75mm |
| Weight | 17KG |
| Name | SHDN Stringing Block |
|---|---|
| Size | 750X110mm |
| Load Capacity | 20KN-190KN |
| Trade Terms | FOB,CIF,CFR,EXW |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Application | Three Sheaves Stringing Blocks |
|---|---|
| Rated Load | 5KN |
| Material | Nylon Sheaves |
| Name | Cable Guide Roller |
| Weight | 2.8kg |
| Product Name | Anti Twisting Braided Steel Rope |
|---|---|
| Structure | 12 And 18 Strand |
| Diameter | 9mm-42mm |
| Breaking Force | 64-172kn |
| Weight | 0.3-4.22 Kg/m |
| Item | Wire Rope Pulley Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon Material |
| Application | Overhead Line |
| Sheave | 1,3,5 |
| Size | 508*75mm,508x100mm |
| Model | SHND 400*80 |
|---|---|
| Usage | Bundled Conductors |
| Approved | ISO |
| Application | Conductor Stringing Tools |
| Sheave Size | Customized |
| Material | Nylon Or Aluminum |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley Blocks |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | Stringing Pulley Block |
| Rated Load | 60 KN |