| Applicable | Aluminum Pulley Sheave Stringing Blocks |
|---|---|
| Type | Aluminum Sheave With Rubber Lined |
| Material | Aluminum,Rubber Lined |
| Performance | Durable, Corrosion Resistant |
| Size | 308*75mm And 408*80mm Or Customized |
| Name | Inspection Trolleys And Overhead Lines Bicycles For Four Bundle Conductors |
|---|---|
| Item No. | 17271/17272 |
| Model | SFS1/SFS3 |
| Rated Load | 1-1.5KN |
| Maximum Through Diameter | 40/70mm |
| Material | MC Nylon, Cast-steel Sheave |
|---|---|
| Item | Overhead Line Stringing Pulley |
| Name | Stringing Blocks |
| Conductor | Rubber Lined Aluminum Sheave |
| Size | SHD660 |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 508x75MM |
| Name | SHDN Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | Stringing Block |
| Load Capacity | 40KN,60KN Or Customized |
| Sheaves | 1,3,5,7,9 |
| Usage | For Conductors |
| Material | MC Nylon Sheaves |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley Blocks |
| Performance | Construction Works |
| Package | Wooden Packing, Steel Frame |
| Applicable Conductor Diameter | LGJ400 |
| Type | 916 Mm Series |
|---|---|
| Material | MC Nylon |
| Usage | 4 Bundles Conductors |
| Sheave | 1,3,5 |
| Sheave Material | Nylon Or Aluminum |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 822x110MM |
| Material | Nylon,Aluminum |
|---|---|
| Type | Stringing Blocks |
| Application | Power Line |
| Product Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 120*30-400*80mm |
| Item | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | MC Nylon |
| Application | Transmission Line |
| Sheave | 1-5 |
| Size | 508*75mm,508x100mm |