| Name | SHDN Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Load Capacity | 40KN,60KN Or Customized |
| Model | SHDN |
| Usage | For Conductors |
| Model | SZ4A |
|---|---|
| Name | Transmission Line Running Head Board |
| Working Load | Max 320 Kn |
| Function | Stringing Conductors |
| Quantity Of Conductors | 2,3,4,6 |
| Trade Term | FOB,CFR,CIF |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Blocks |
| Conductor Diameter | Up To 30mm |
| Material | Nylon Wheels |
| Application | Transmission Line |
| Model | SHDN660X100 |
|---|---|
| Frame | Galvanized Steel |
| Bundles | 2 Or 4 Lines |
| Application | Overhead Line Work |
| Warranty | One Year |
| Material | Five Sheaves Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 660 Series |
| Materials | High Strength Steel |
|---|---|
| Available | Running Board For Conductor Stringing Blocks |
| Width | 100mm |
| Feature | Conductor Are Independent |
| Warranty | At Least One Year |
| Max Suitable Conductor | LGJ630 |
|---|---|
| Sheave Size | 822X710X110mm |
| Material | Nylon, Steel Frame |
| Rated Load | 60KN |
| Weight | 118kg |
| Material | Nylon,Aluminum |
|---|---|
| Rated Load | 60-120KN |
| Outside Diameter | 822mm |
| Max Conductor Diameter | LGJ630 |
| Usage | Transmission Line |
| Application | Three Sheaves Stringing Blocks |
|---|---|
| Type | Stringing Blocks |
| Name | 3 Bundled Blocks |
| Load | 5kn,10kn |
| Usage | Line Construction |
| Name | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | Steel And Nylon |
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Inner Size | 408,560, 640, 710, 800 Mm |
| Outside Dia | 508,660,750, 822, 916 Mm |