| Name | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | Transmission Line Stringing Blocks |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Usage | Construction Works |
| Size | 660X110MM Or 660X100MM |
| Item | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheaves |
| Sheave | 1-5 |
| Size | 508*100mm Stringing Blocks |
| Rated Load | 40KN |
| Name | Bundled Condutor Stringing Blocks |
|---|---|
| Load | 60KN |
| Sheave | 1,3,5,7,9 |
| Application | Power Construction |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Item | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Application | Stringing,cable Construction |
| Sheave | 1 |
| Size | 508*100mm,408*100mm |
| Rated Load | 40KN |
| Max Suitable Conductor | LGJ500 |
|---|---|
| Sheave Size | 660X560X100mm |
| Option | 660X560X110mm |
| Capacity | 20kn-60kn |
| Application | Power Line |
| Model | 660 MM Stringing Block |
|---|---|
| Sheave | 1,3,5,7 |
| Rated Load | 60KN |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Weight | 150kg |
| Item No. | 17231 |
|---|---|
| Model | SZ4A-13 |
| Rated Load | 130KN |
| Applicable Sheave Width | 100mm |
| Anti Twist Moment | 32N.m |
| Number | Five Or Customize |
|---|---|
| Sheaves | MC Nylon Or Steel Wheels |
| Usage | Stringing Line |
| Model | SHDN822 |
| Type | Stringing Blocks |
| Model | 660mm |
|---|---|
| Sheaves | 1,3,5,7, |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Application | Telecom Site Construction |
| Terms | FOB,CIF,CFR |
| Name | 916mm Stringing Blocks |
|---|---|
| Size | 1040X125mm |
| Material | Nylon |
| Rated Load | 50-200KN |
| Model | SHDN1040,SHSQN1040,SHWQN1040 |