| Name | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Sheave Material | MC Nylon |
| Frame | Steel Tube |
| Rated Load | 20KN-100KN |
| Apply | Constructure Site |
| Name | Large Diameter Stringing Block |
|---|---|
| Sheaves | 1,3 Or 5 |
| Material | Nylon Sheave Or Aluminum |
| Packing | Exported Standard |
| Suitable Conductor | ACSR630 |
| Item No. | 10226 |
|---|---|
| Model | SH80S |
| Rated Load | 5KN |
| Weight | 2.8KG |
| Warranty | 1 Year |
| Item | Stringing Blocks |
|---|---|
| Sheave Size | 1040*900*125mm |
| Material | Nylon,Aluminum |
| Rated Load | 50-200KN |
| Model | SHDN1040,SHSQN1040,SHWQN1040 |
| Product Name | Bundled Conductor Pulley Block |
|---|---|
| Diameter | 508,660,822 |
| Material | MC Nylon |
| Wheel Number | 1,3,5,7,9 |
| Application | Transmission Line |
| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Material | High Strength Nylon, Lined With Neoprene |
| Diameter | 308,508,660,822,916mm |
| Terms | FOB,CIF,CFR |
| Name | Bundled Conductor Pulley |
|---|---|
| Sheaves | 1,3,5,7 |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Application | Stringing Line |
| Usage | Transmission Line |
| Name | Stringing Blocks |
|---|---|
| Size | 660X100mm |
| Wheel Number | 1,3,5,7 |
| Capacity | 20KN,40KN,60KN |
| Application | Transmission Line |
| Name | Head Boards For Four Bundle Conductors |
|---|---|
| Item No. | 17231-17239 |
| Model | SZ4A-13 |
| Rated Load | 130-320KN |
| Weight | 139-150KG |
| Name | Head Boards For Four Bundle Conductors |
|---|---|
| Item No. | 17231-17239 |
| Model | SZ4A-13-SZ4B-32 |
| Rated Load | 130-320KN |
| Weight | 139-150KG |