| Material | Nylon |
|---|---|
| Capacity | 6-12T |
| Diameter | 822mm |
| Max | LGJ630 |
| Application | Transmission Line |
| Name | 508 Stringing Blocks |
|---|---|
| Suitable For | Conductor ACSR400 |
| Material | MC Nylon Sheave,rubbered Aluminum Sheave |
| Size | 508*100mm Or Others |
| Rated Load | 60KN |
| Number | 1,3,5 |
|---|---|
| Sheaves | MC Nylon |
| Item | Stringing Blocks |
| Application | Power Line |
| Suitable Conductor | ACSR720 |
| Name | 660X110mmStringing Blocks |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave |
| Load Capacity | 20KN-190KN |
| Trade Terms | FOB,CIF,CFR,EXW |
| Application | For Conductors |
| Number | 1,3 Or 5 |
|---|---|
| Sheaves | MC Nylon |
| Usage | Stringing Line |
| Site | Overhead Line Site |
| Apply | Four Bundles Conductors |
| Name | Aluminum Conductor Pulley |
|---|---|
| Material | Steel Wheel,nylon |
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Inner Size | 408,560, 640, 710, 800 Mm |
| Outside Dia | 508,660,750, 822, 916 Mm |
| Name | Conductor Pulley Block |
|---|---|
| Sheaves | 1,3,5 |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Usage | Overhead Line |
| Sheave Dimension | 508X408X75mm |
| Name | Head Boards For Four BUndle Conductors |
|---|---|
| Item No. | 17231-17239 |
| Model | SZ4A-13 |
| Sheave Width | 100-125mm |
| Weight | 139-150KG |
| Product Name | Running Board For Two Bundle Conductors |
|---|---|
| Application | Line Construction |
| Rated Load(KN) | 80 |
| Applicable Tackle Width Of Wheel | 100,110 |
| Weight | 90 , 100 |
| Material | Nylon , Steel Frame |
|---|---|
| Name | Pulley Conductor Block |
| Use | Construction Works |
| Apply | Pulling Coductor In Site |
| Size | 660X100,660X110 Or Customized |