| Name | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Size | 508X75mm |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Application | For Transmission Line |
| Usage | High Voltage |
| Material | Nylon Sheaves |
|---|---|
| Type | OPGW Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 660x110MM |
| Sheave Material | Nylon,Aluminum For Option |
|---|---|
| Model | SHD120X30 |
| Rated Load | 5KN |
| Conductor Size | LGJ25-70 |
| Weight | 1.5KG |
| Item No. | 19112-19119B |
|---|---|
| Model | ST25-2-ST320-8 |
| Rated Load | 2x12-8x40 |
| Hook Slot Length | 60-160 |
| Weight | 13-160KG |
| Product Name | Head Boards |
|---|---|
| Bundles | Two |
| Load | 80KN |
| Type | Independent |
| Rated Load | 80-180KN |
| Name | Three Sheaves Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10266 |
| Rated Load | 5KN |
| Weight | 2.8KG |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Nylon,Steel |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | Stringing Block |
| Size | 916X110MM |
| Item | 17261 |
|---|---|
| Diameter Of Sheave | 55mm |
| Material Of Sheaves | Aluminum Or Nylon |
| Conductor Diameter Passing | 25mm |
| Rated Load | 1KN |
| Product Name | Anti Twist Braid Rope |
|---|---|
| Strands | 12,18mm |
| Type | Steel Rope |
| Advantage | Galvanized Teatment |
| Feature | Breaking Load High |
| Material | Pilot Wire |
|---|---|
| Application | Overhead Line Tranmission |
| Structure | Hexagon With 12 Strands |
| Diameter | 10-30mm |
| Item | Hexagon 12 Strands Galvanized Anti Twisting Steel Wire Rope Pilot Rope |