| Name | 750MM STRINGING BLOCKS |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave |
| Block | Transmission Line Stringing Block |
| Usage | Construction Works |
| Capacity | 20KN-150KN |
| Product Name | Ground Roller |
|---|---|
| Material | Nylon, Aluminum To Choose Too |
| Wheels | 3 |
| Using | Cable Pulling |
| Load | 10kn |
| Name | Earth Wire Gripper |
|---|---|
| Usage | Tightening Pulling |
| Structure | Come Along Clamp |
| Type | Wire Clamp |
| Material | Steel |
| Name | Bundled Condutor Stringing Blocks |
|---|---|
| Load | 60KN |
| Sheave | 1,3,5,7,9 |
| Application | Power Construction |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Name | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | Transmission Line Stringing Blocks |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Usage | Construction Works |
| Size | 660X110MM Or 660X100MM |
| Features | Hook Type, 1,2,3 Sheaves |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Line Construction |
| Rated Load | 20KN |
| Weight | Light |
| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Size | Single 508mm |
| Load Capacity | 20KN-190KN |
| Trade Terms | FOB,CIF,CFR,EXW |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Name | MC Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | SHDN |
| Feature | Stringing Pulley |
| Load Capacity | 20KN,40KN,60KN Or Customized |
| Application | Stringing Tools |
| Name | Cable Roller Guide |
|---|---|
| Size | 160x230mm |
| Material | Aluminum Wheel |
| Weight | 13KG |
| Cable Dia | Less Than 200mm |
| Name | Four Sheaves Combined Block |
|---|---|
| Item No. | 20141 |
| Model | SHZHD10 |
| Rated Load | 10KN |
| Bend Radius | R570 |