| Material | Aluminum Or Nylon |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Block |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Single Wheel Stringing Blocks |
| Sheave Material | MC Nylon |
|---|---|
| Applicable | Transmission Line Stringing Blocks |
| Usage | For Electric Equipment,Building Construction |
| Performance | Wear Reisistance, Durable, Corrosion Resistant,self -lubricating |
| Package | Carton Box Or As Client's Requirement |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Type | Stringing Blocks |
| Application | Power Line |
| Product Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 120X35MM |
| Model | 660mm |
|---|---|
| Sheaves | 1,3,5,7,9 |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Application | Telecom Site Construction |
| Terms | FOB,CIF,CFR |
| Name | Large Diameter Stringing Block |
|---|---|
| Sheaves | 1,3 Or 5 |
| Material | Nylon Sheave Or Aluminum |
| Packing | Exported Standard |
| Suitable Conductor | ACSR630 |
| Product Name | Bundled Conductor Pulley Block |
|---|---|
| Diameter | 508,660,822 |
| Material | MC Nylon |
| Wheel Number | 1,3,5,7,9 |
| Application | Transmission Line |
| Sizes | 660mm Diameter |
|---|---|
| Model | SHDN660 |
| Sheaves | 1,3 Or 5 |
| Rated Load | 20-60KN |
| Material | MC Nylon |
| Used | Large Diameter Block |
|---|---|
| Size | Customized |
| Rated Load | 60KN |
| Material | MC Wheel |
| Item | Nylon Wheels For Stringing Block |
| Name | Steel Rope Gripper |
|---|---|
| Item | SKG50N |
| Rated Load | 5T |
| Wire Rope | 11~15mm |
| Application | Grip Anti-twist Steel Rope |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Blocks |
| Application | Transmission Line Construction |
| Wheel Number | 1,3,5,7,9 |
| Usage | Transmission Line |