| Sheaves Width | 36-56mm |
|---|---|
| Material | Aluminum,nylon |
| Sheave Diameter | 140-180mm |
| Rated Load | 30-80kn |
| Packaging Details | Standard export package or as your requirement |
| Name | Conductor Block |
|---|---|
| Item | 10264 |
| Usage | In Site |
| Sheave Material | Nylon |
| Capacity | 20KN |
| Material | Insulated Hoisting Tackle |
|---|---|
| Model | Construction Works |
| Rated Load | 10-50KN |
| Application | Hoist Lifting Block |
| Weight | 1.8-7.3kg |
| Model | 660 MM Stringing Block |
|---|---|
| Sheave | 1,3,5,7 |
| Rated Load | 60KN |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Weight | 150kg |
| Material | MC Nylon Sheave |
|---|---|
| Type | Stringing Equipment |
| Name | Single Sheave Stringing Blocks |
| Rated Load | 20KN |
| Weight | 9.5KG |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Brand | Suntech In China |
| Sizes | Customized |
| Item | 10010 To 10060 |
| Model | 80x50 To 1160x130mm |
| Application | Three Sheaves Stringing Blocks |
|---|---|
| Rated Load | 5KN |
| Material | Nylon Sheaves |
| Name | Cable Guide Roller |
| Weight | 2.8kg |
| Name | Anti Twist Steel Rope Gripper |
|---|---|
| Usage | Wire Rope Gripping |
| Material | Steel |
| Type | Bolt Type |
| Warranty | One Year |
| Material | Nylon And Steel |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 1040X125MM |
| Type | Round Belt |
|---|---|
| Material | Nylon With Bearings |
| Product Name | Plastic Nylon Wheels |
| Function | Cable Pulling |
| Rated Load | 500kg |