| Name | Nylon Wheels For Stringing Blocks |
|---|---|
| Type | For Conductor Stringing Block |
| Material | MC Nylon |
| Application | Transmission Line Stringing Block |
| Dimension | 508x100mm |
| Item | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | MC Nylon |
| Application | Transmission Line |
| Sheave | 1-5 |
| Size | 508*75mm,508x100mm |
| Nylon Material | Aluminum And Nylon |
|---|---|
| Item | 10171-10199 |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Single Sheave Stringing Blocks |
| Remark | Nylon Sheave |
|---|---|
| Color | Silver |
| Hook Type | Hook Plate |
| Sheaves Size | 660*560*100mm, 660*560*110mm |
| Max Conductor | LGJ1250 |
| Model | SHDN660X100 |
|---|---|
| Frame | Galvanized Steel |
| Bundles | 2 Or 4 Lines |
| Application | Overhead Line Work |
| Warranty | One Year |
| Roated Load | 10KN |
|---|---|
| Material | Nylon Sheave |
| Item | 21231-21234 |
| Name | Cable Turning Roller |
| Model | SHZL1 |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
|---|---|
| Width Of Sheaves | 75mm |
| Out Diameter | 508mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 20-60KN |
| Material | MC Nylon |
|---|---|
| Name | Cable Roller Guide |
| Apply | For Power Construction |
| Sizes | Customized |
| Parts | Bearings |
| Sheaves Material | Nylon , Steel |
|---|---|
| Type | 660mm Series Large Diameter Stringing Block |
| Performance | Construction Works |
| Sheaves Size | 660*560*100mm, 660*560*110mm |
| Usage | Lifting |
| Item | Wire Rope Pulley Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon Material |
| Application | Overhead Line |
| Sheave | 1,3,5 |
| Size | 508*75mm,508x100mm |