| Name | SHDN Stringing Block |
|---|---|
| Size | 750X110mm |
| Load Capacity | 20KN-190KN |
| Trade Terms | FOB,CIF,CFR,EXW |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Name | SHDN Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | Stringing Block |
| Load Capacity | 40KN,60KN Or Customized |
| Sheaves | 1,3,5,7,9 |
| Usage | For Conductors |
| Material | Five Sheaves Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 660 Series |
| Material | Aluminum And Nylon, Aluminum Alloy With Rubber Lined |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| User | ACSR Conductor |
| Name | Stringing Blocks |
| Sample | Available |
| Model | Aluminum Hoisting Block With Nylon Sheave |
|---|---|
| Material | Aluminum Or Nylon |
| Capacity | 10-100KN |
| Max Rope Diameter | 5.7-18.5 Mm |
| Weight | 1.5-13.2kg |
| Model | XFSJ-20 |
|---|---|
| Rated Load | 2T |
| Name | Cable Pulling Winch |
| Engine | Gasoline Or Diesel |
| Usage | Site Work |
| Name | Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon |
| Weight | Max 70kgs |
| Rated Load | 60KN |
| Applicable | LGJ400 |
| Type | Cable Pulling Pulley, Straight Type |
|---|---|
| Material | Nylon,Aluminum Alloy |
| Application | Construction Works |
| Product Name | Ground Cable Roller Straight Type |
| Performance | Durable, Corrosion Resistant |
| Trade Term | FOB,CFR,CIF |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Blocks |
| Conductor Diameter | Up To 30mm |
| Material | Nylon Wheels |
| Application | Transmission Line |
| Material | Nylon,Steel |
|---|---|
| Type | Cable Roller |
| Tube Diameter | 80-200mm |
| Usage | Stringing Cable Protection Roller |
| Name | Cable Protection Roller |