| Material | Steel |
|---|---|
| Type | Round Bolt Type |
| Apply | Cable Pulling |
| Usage | Tightening |
| Product Name | Bolt Type Round Steel Rope Gripper |
| Item | Cable Pulling Pulley |
|---|---|
| Feature | Light Weight |
| Strength | 1T,2T,3T,5T,8T,10T,15T |
| Wheel | 1,2,3,4 |
| Rated Load | 80KN |
| Material | Nylon And Steel |
|---|---|
| Sheave Size | 822*710*110mm |
| Max Conductor | LGJ630 |
| Outside Diameter | 822mm |
| Type | Conductor Stringing Blocks |
| Material | MC Wheel |
|---|---|
| Name | Stringing Block Pulley |
| Size | 822X110mm |
| Application | Transmission Line |
| Load Capacity | 20-190kn |
| Sheave | Aluminum Alloy And Nylon |
|---|---|
| Type | Skyward And Hook |
| Max | 2T |
| Model Name | Stringing Blocks |
| Apply | Overhead Line |
| Application | Construction Works |
|---|---|
| Material | Aluminum And Nylon |
| Name | Grounding Stringing Block |
| Applicable Conductor | Conductor Or Steel Wire Rope Dia 6-28 |
| Bottom Diameter | Dia 60-75 |
| Material | MC Nylon Sheaves & Steel |
|---|---|
| Name | 660X100 Mm Conductor Stringing Blocks |
| Performance | Wear Reisistance, Durable, Corrosion Resistant,self -lubricating |
| Model | SHD660,SHS660,SHW660,SHDN660,ETC |
| Weight | 30-110kg |
| Outer Diameter Of Sheave | 508mm |
|---|---|
| Inner Diameter Of Sheave | 408mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
| Width Of Sheaves | 75mm Or 100mm |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Brand | Suntech |
| Performance | Wear Reisistance, Durable, Corrosion Resistant,self -lubricating |
| Package | Carton Box Or As Client's Requirement |
| Packaging Details | Exported Wooden Boxes |
| Material | Nylon,Aluminum |
|---|---|
| Rated Load | 60-120KN |
| Outside Diameter | 1160mm |
| Name | Stringing Block |
| Max Conductor Diameter | LGJ1250 |