| Name | 916 Series Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10151-10153 |
| Model | SHDN916-SHWQN916 |
| Sheave | 1/3/5 |
| Rated Load | 50-150KN |
| Name | 1040 Series Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10165-10167 |
| Model | SHDN1040 |
| Sheave | 1/3/5 |
| Rated Load | 50-200KN |
| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Material | High Strength Nylon, Lined With Neoprene |
| Diameter | 308,508,660,822,916mm |
| Terms | FOB,CIF,CFR |
| Size | 660X110mm |
|---|---|
| Rated Load | 20KN |
| Name | OPGW CABLE BLOCK |
| Weight | 26KG |
| Type | STRINGING PULLEY |
| Function | Stringing Conductor |
|---|---|
| Material | Aluminum Or Nylon |
| Rated Load | 10KN |
| Feature | Transmission Line |
| Type | Pulley Block |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Capacity | 6-12T |
| Diameter | 822mm |
| Max | LGJ630 |
| Application | Transmission Line |
| Material | Nylon , Steel Frame |
|---|---|
| Name | Pulley Conductor Block |
| Use | Construction Works |
| Apply | Pulling Coductor In Site |
| Size | 660X100,660X110 Or Customized |
| Model | Aluminum Hoisting Block With Nylon Sheave |
|---|---|
| Material | Aluminum Or Nylon |
| Capacity | 10-100KN |
| Max Rope Diameter | 5.7-18.5 Mm |
| Weight | 1.5-13.2kg |
| Product Name | Nylon Sheave Pulley Blocks |
|---|---|
| Item | Nylon Pulley |
| Type | Open Type |
| Number | 1 |
| Capacity | 10KN |
| Application | Stringing Tools Hosting Blocks |
|---|---|
| Item | 11101 |
| Type | Pulling Conductors |
| Sheave Number | One |
| Capacity | 1 Ton |