| Model | 508X75mm Conductor Block |
|---|---|
| Name | Single Stringing Blocks |
| Width | 75mm Or 100mm |
| Diameter | Up To 25mm |
| Application | Transmission Line |
| Name | Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Outer Diameter | 508mm |
| Inner Diameter | 408mm |
| Width Of Wheels | 75mm Or 100mm |
| Usage | Transmission Line |
| Product Name | Pulley Wheels For Stringing Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave |
| Diameter | 508mm |
| Width | 75 Or 100mm |
| Usage | For Stringing Block |
| Name | 508 Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10101-10108 |
| Model | SHD508-SHWQN508 |
| Sheave | 1/3/5 |
| Rated Load | 20-60KN |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 822x110MM |
| Name | MC Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | SHDN |
| Feature | Stringing Pulley |
| Load Capacity | 20KN,40KN,60KN Or Customized |
| Application | Stringing Tools |
| Name | 916 Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10151-10153 |
| Model | SHDN 916 |
| Sheave | 1/3/5 |
| Rated Load | 50-150KN |
| Product Name | Bundled Conductor Pulley Block |
|---|---|
| Diameter | 508,660,822 |
| Material | MC Nylon |
| Wheel Number | 1,3,5,7,9 |
| Application | Transmission Line |
| Name | 822 Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10141-10148 |
| Model | SHDN822-SHJ822 |
| Sheave | 1/3/5/7/9 |
| Rated Load | 30-150KN |
| Name | 1040 Series Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10165-10167 |
| Model | SHDN1040-SHWQN1040 |
| Sheave | 1/3/5 |
| Rated Load | 50-200KN |