| Name | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Size | 508X75mm |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Application | For Transmission Line |
| Usage | High Voltage |
| Name | 750MM STRINGING BLOCKS |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave |
| Block | Transmission Line Stringing Block |
| Usage | Construction Works |
| Capacity | 20KN-150KN |
| Name | Stringing Blocks |
|---|---|
| Size | 660X100mm |
| Wheel Number | 1,3,5,7 |
| Capacity | 20KN,40KN,60KN |
| Application | Transmission Line |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Blocks |
| Application | Transmission Line Construction |
| Wheel Number | 1,3,5,7,9 |
| Usage | Transmission Line |
| Name | Nylon Wheels For Stringing Blocks |
|---|---|
| Type | For Conductor Stringing Block |
| Material | MC Nylon |
| Application | Transmission Line Stringing Block |
| Dimension | 508x100mm |
| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Size | Single 508mm |
| Load Capacity | 20KN-190KN |
| Trade Terms | FOB,CIF,CFR,EXW |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Name | Bundled Condutor Stringing Blocks |
|---|---|
| Load | 60KN |
| Sheave | 1,3,5,7,9 |
| Application | Power Construction |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Conductor Diameter | Up To 30 Mm |
| Material | Nylon |
| Application | Power Transmission |
| Usage | Construction Works |
| Number | 1,3 Or 5 |
|---|---|
| Sheaves | MC Nylon |
| Usage | Stringing Line |
| Site | Overhead Line Site |
| Apply | Four Bundles Conductors |
| Type | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | MC Nylon,Steel Support |
| Load Capacity | 20KN,40KN,60KN |
| Application | Construction Site |
| Package | Wooden Case |